دسته‌بندی نشده

6 آسیب مهمی که کمبود ویتامین D به بدن وارد می‌کند کدام است؟

کمبود ویتامین D باعث بروز مشکلات بسیاری برای بدن ما می‌شود. مشکلاتی که بعضا برای آن درمانی وجود ندارد یا درمان آن بسیار سخت و زمان بر است. مشکلاتی مانند انحراف استخوان کودکان و بیماری راشیتیسم نمونه هایی از این موارد است. بنابراین لازم است عوارض کمبود ویتامین D در بدن را بدانیم، مقدار این ویتامین در بدن خود را مشخص کرده و در صورت کمبود سعی کنیم آن را جبران کنیم تا دچار مشکلاتی که در ادامه به آنها اشاره می شود نشویم. در این مقاله علاوه بر اینکه عوارض کمبود ویتامین D در بدن گفته شده، علت کمبود این ویتامین در بدن و منابع دریافت آن، همچنین عوارض آن بر روی کودکان و بزرگسالان نیز بیان می‌شود.

چرا دچار کمبود ویتامین D می‌شویم؟

نور خورشید اصلی ترین و مهمترین منبع دریافت ویتامین D است اما در همه فصول سال نمی توانیم از نور خورشید به عنوان منبع دریافت ویتامین D استفاده کنیم. از طرفی در کشور ما افراد و بخصوص خانم ها به دلیل مساله حجاب، نمی‌توانند همه یا بخش عمده ویتامین D مورد نیاز خود را از این راه تامین کنند. از طرفی تعداد غذاهایی که دارای ویتامین D هستند زیاد نیست و به اندازه نیاز هم در غذای مصرفی روزانه قرار نمی‌گیرد. بی توجهی به این مسائل و عدم استفاده مکمل های مورد نیاز سبب می‌شود بسیاری از ما کمبود ویتامین D داشته باشیم.

 

اگر بدن به انازه کافی ویتامین D نداشته باشد ممکن است گرفتار مشکلات زیر شویم:

بیماری نرمی استخوان و راشیتیسم

نرمی استخوان معمولا به علت نارسایی مواد معدنی به استخوان ها روی می دهد و در نهایت باعث تغییر شکل استخوان می شود. درمان تغییر شکل استخوان ها بسیار سخت است و حتی ممکن است درمان نشود. این بیماری معمولا در کودکانی که تغذیه ی مناسبی ندارند روی می دهد و بیشتر در سنین ۳ تا ۱۸ ماهگی دیده می شود.

کمبود ویتامین D- منابه ویتامین D-کمبود ویتامین-
راشیتیسم یا نرمی استخوان یکی از دلایل کمبود ویتامین D

راشیتیسم یا نرمی استخوان نرم شدن و تضعیف استخوان در کودکان است که معمولا به دلیل کمبود شدید و طولانی مدت ویتامین D رخ میدهد. ویتامین D باعث افزایش جذب کلسیم و فسفر از دستگاه گوارش می‌شود. اگر بدن به اندازه کافی ویتامین D نداشته باشد سبب می‌شود کلسیم و فسفر موجود در استخوان ها به سطح مناسبی نرسند که این امر یکی از دلایل ابتلا به راشیتیسم است. تامین کلسیم و ویتامین D مورد نیاز برای بدن می‌تواند از بروز این بیماری پیشگیری کند. 

احساس ضعف عمومی بدن و دردهای مزمن

اگر صبح ها پس از بیدارشدن از خواب احساس خستگی و کوفتگی می‌کنید به کمبود این ویتامین در بدن خود مشکوک شوید. یکی از علائمی که کمبود ویتامین D بر بدن می‌گذارد این است که ماهیچه ها را ضعیف و دردناک می‌کند. ماهیچه‌ها برای داشتن عملکرد درست، به مقادیر معینی از ویتامین D نیاز دارند. وقتی ویتامین مورد نیاز تامین نمی‌شود، این کمبود می‌تواند منتهی به دردناک و ضعیف شدن ماهیچه‌ها شود. میزان شدت دردهای عضلانی و ضعف با میزان کمبود ویتامین D در بدن تاثیر مستقیم دارد.


بخوانید: انواع دمنوش های انرژی زا


افسردگی

افسردگی یکی دیگر از مشکلاتی است که با مصرف کم ویتامین D در بدن به آن دچار خواهیم شد. احساس ناراحتی زیاد و شدید، احساس کم ارزش و بی ارزش بودن حالاتی است که کمیود این ویتامین ما را دچار آن می کند. مصرف کافی ویتامین D خلق و خوی ما را بهتر می کند. رخی محققان معتقدند که درواقع قرار گرفتن در معرض نور خورشید در بالا بردن خوش خلقی افراد افسرده نقش دارد. سروتونین، هورمون مغزی که به میزان حوصله و خلق افراد بستگی دارد، در معرض نور روش افزایش و در زمان نزول نور آفتاب کاهش می یابد.

خوب است بدانید بعد از تامین ویتامین D مورد نیاز برای بدن افسردگی ناشی از کمبود ویتامین D و علائم مربوط به آن از بین می‌رود.

ریزش موها

بین کمبود ویتامین D و ریزش مو ارتباطی قوی وجود دارد. اگر میزان ویتامین D مورد نیاز بدن حتی برای مدت زمان نسبتا زیادی کمتر از حد مورد نیاز بدن باشد سبب می‌شود ویتامین D و مواد غذایی موردنیاز برای رشد و تقویت مو به پیاز و ریشه مو نرسد. این اتفاق یکی از دلایلی است که موهای شما ضعیف و شکننده شده و بریزد.

کمبود ویتامین D- عوارض کمبود ویتامین- منابع ویتامین D
اگر بدن ویتامین D کافی نداشته باشد باعث ریزش مو می‌شود

البته عکس این مطلب صادق نیست یعنی کمبود ویتامین D به تنهایی برای پیشگیری از ریزش مو کافی نیست و مو برای رشد و تقویت به املاح و ویتامین های دیگری مانند کلسیم، ویتامین B نیز نیاز دارد.


محصولی متفاوت از نیوشا نوش: پکیج جلوگیری از ریزش مو


داشتن ماهیچه‌های‌ ضعیف 

ماهیچه های بدن برای قدرتمند شدن و قدرتمند بودن بهویتامین D نیاز دارند. مصرف ویتامین D و مکمل های آن می تواند بخ میزان قابل توجهی قدرت کنترل ماهیچه ها را بالا ببرد. جالب است بدانید ویتامین D روند ضعیف شدن ماهیچه ها در افراد مسن و افراد بالای 60 سال را کند و میزان آن را کم می‌کند. بر اساس مجله‌ی پزشکی وسترن، ضعف ماهیچه‌ی مربوط به کمبود ویتامین دی یا d با مصرف مکمل‌ها در طول ۶ ماه به کلی برطرف می‌شود.

عرق بیش از حد و غیر طبیعی

یکی از مشکلاتی که با کمبود این ویتامین دارد عرق کردن و به خصوص عرق سر است. کمبود این ویتامین سبب می‌شود بدون اینکه دلیل ظاهری برای عرق کردن مانند هوای گرم، تحرک زیاد ، بیماری و تب و غیره وجود داشته باشد عرق کنید. البته لزوما عرق کردن و به خصوص عرق سر به دلیل کمبود ویتامین D نیست اما می‌تواند یکی از دلایل آن باشد و باید به آن مشکوک بود.

کمبود ویتامین- کمبود ویتامین D- منابع ویتامین D
عرق سر از نشانه ای کمبود ویتامین D در بدن

علائم ویتامین D در کودکان و بزرگسالان

 

علایم کلی کمبود ویتامین D در بزرگسالان

• درد مبهم و پراکنده در تمام بدن
• ضعف کلی بدن، ضعف در ایستادن یا هنگام بالارفتن از پله و در مراحل پیشرفته تر، لنگیدن
• درد استخوان به خصوص در ناحیه دنده ها، مفصل ران، کف پا و ران

مهمترین علائم کمبود این ویتامین در کودکان

  • ریکتز یا راشیتیسم بیماری است که به علت کمبود ویتامین دی در بچه ها ایجاد شده و خود را معمولا بصورت زانوهای پرانتزی و مچ دست کلفت نشان می‌دهد.
  • دیر راه افتادن بچه و کوتاه قدی وی می‌تواند از علائم کمبود ویتامین D باشد.
  • بچه مبتلا به کمبود ویتامین D دیر دندان درمی‌آورد.
  • تحریک پذیری بچه ها می‌تواند نشانه ای از کمبود ویتامین دی باشد.
  • کمبود ویتامین دی موجب افزایش استعداد بچه به عفونت می‌شود.
  • در کمبود شدید ویتامین دی بچه دچار کرامپ یا اسپاسم عضلانی، تشنج و مشکل تنفسی می‌شود. این علائم به علت کمبود کلسیم ایجاد می‌شود.
  • به ندرت در کمبود شدید ویتامین دی ضعف عضله قلب (کاردیومیوپاتی) ایجاد می‌شود

منابع ویتامین D

منابع غذایی مانند ماهی های چرب، جگر گاو، زرده تخم مرغ، روغن کبد ماهی منابع غنی غذایی ویتامین D هستند که اغلب به دلیل چرب بودن بیش از حدشان طرفداران زیادی ندارند و مصرف نمی‌شوند.

منابع ویتامین D- عوارض کمبود ویتامین- کمبود ویتامین D
ماهی یکی از منابع مهم تامین ویتامین D

قارچ هایی که در تاریکی پرورش می یابند، عاری از این ویتامین هستند ولی قارچ هایی که زیر نور ماوراء بنفش رشد کرده و پرورش یافته اند حاوی ویتامین D هستند و می‌توانند منبع خوبی برای تامین این ویتامین باشند.

قراردادن سطح کافی از پوست بدن و عاری از کرم و لوسیون ضد آفتاب در برابر نور مستقیم خورشید سبب ساخته شدن پیش ساز ویتامین D در بدن می‌شود. اگر بخواهیم از این راه جذب ویتامین کنیم باید به زمان و مقدار سطح پوست که باید جلوی آفتاب باشد دقت کنیم. البته شرایط مختلف آب و هوایی، فصلی، ساعت روز و حتی نوع پوست فرد در میزان ساخت ویتامین D تاثیر می‌گذارد. عموما مدت زمان 15 تا 20 دقیقه در ساعات وسط روز در فصل تابستان ، قراردادن دست ها و پاها در نور مستقیم خورشید گفته شده است که برای ساخت مقدار کافی ویتامین D مورد نیاز بدنکافی است. البته این راه جذب ویتامین D معایبی هم دارد و از جنبه های دیگر سلامتی به خصوص سلامت پوست مضر است. قرار دادن پوست بدون محافظ در مقابل اشعه فرابنفش خورشید آن هم در میانه روز و زمان طولانی پوست را دچار آسیب های مختلف می‌کند. ایجاد لک های قهوه ای، چین و چروک و پیری زودرس پوست و از همه مهمتر افزایش خطر سرطان پوست از جمله عوارض آن است.


با این محصول نیوشانوش آشنا شوید: پک پاکسازی پوست و درمان جوش


 

منابع

https://www.digikala.com

nabzema.com

http://www.delgarm.com

https://www.yjc.ir

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + نه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن